Počet výsledků: 45

Otevřít filtraci

HPV test je vyšetření na přítomnost lidského papilomaviru (HPV), který způsobuje mj. rakovinu děložního čípku. Infekce HPV sice zvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku, avšak pozitivní nález (tzn. přítomnost HPV) ještě automaticky neznamená přítomnost zhoubného nádoru ani přednádorových (prekancerózních) změn. Viz také HPV.

HPV 16 je typ HPV, který se přenáší pohlavním stykem; jedná se tedy o sexuálně přenosnou infekci. HPV 16 způsobuje zhoubné nádory (rakovinu) děložního čípku, konečníku, orofaryngu (střední část hltanu, nachází se za nosohltanem), vaginy, vulvy a penisu. Dlouhodobá infekce HPV 16 může způsobit buněčné změny, které (pokud člověk nepodstoupí vhodnou léčbu) se mohou časem zhoršovat a přerůst v rakovinu. Většina případů rakoviny způsobené lidským papilomavirem (HPV) je důsledkem dlouhodobé infekce HPV 16 nebo HPV 18. Viz také HPV.

HPV 18 je typ HPV, který se přenáší pohlavním stykem; jedná se tedy o sexuálně přenosnou infekci. HPV 18 způsobuje zhoubné nádory (rakovinu) děložního čípku, konečníku, orofaryngu (střední část hltanu, nachází se za nosohltanem), vaginy, vulvy a penisu. Dlouhodobá infekce HPV 18 může způsobit buněčné změny, které (pokud člověk nepodstoupí vhodnou léčbu) se mohou časem zhoršovat a přerůst v rakovinu. Většina případů rakoviny způsobené lidským papilomavirem (HPV) je důsledkem dlouhodobé infekce HPV 16 nebo HPV 18. Viz také HPV.

Lidský papilomavirus neboli HPV (zkratka pochází z anglického názvu human papillomavirus) je souhrnné označení pro skupinu DNA virů, které mohou infikovat buňky na povrchu kůže nebo na sliznici – vlhkém povrchu či vnitřní výstelce některých orgánů a tělních dutin, jako je děložní čípek, pochva, vulva, penis, konečník, ústní dutina a hrdlo. Infekce lidským papilomavirem může způsobit abnormální růst napadených tkání (důsledkem pak mohou být bradavice na kůži nebo genitální bradavice) a některé další změny v růstu a chování buněk (důsledkem může být vznik zhoubného nádoru neboli rakoviny). Velká část infekcí lidským papilomavirem sama odezní a rakovinu nezpůsobí. Infekce některými typy lidského papilomaviru však může trvat mnoho let – a pokud není léčena, může přerůst v rakovinu. Mezi zhoubné nádory související s lidským papilomavirem se řadí rakovina děložního čípku, konečníku, orofaryngu, pochvy, vulvy a penisu. Většina případů rakoviny způsobené HPV je důsledkem dlouhodobé infekce HPV 16 nebo HPV 18. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz HPV.

Substituční terapie testosteronem je jiný název pro substituční léčbu testosteronem.

Test protilátek proti viru SARS-CoV-2, imunologický test neboli rapid test je založen na detekci protilátek (IgA, IgG, IgM), které si lidské tělo vytvoří proti viru způsobujícímu onemocnění COVID-19. Nejedná se tedy o testování přítomnosti viru samotného, k tomu slouží PCR test. V případě testu protilátek se o nepřímý důkaz infekce (probíhající nebo již proběhlé, v závislosti na typu detekovaných protilátek). Prediktivní hodnota tohoto testu je ovlivněna více faktory, např. mírou imunitní odpovědi nebo časem, který uplynul od prvního setkání s virem. Protilátky jsou obvykle detekovatelné až několik dnů od prvních příznaků nemoci. Imunologické testy proto lze použít u jedinců s rozvinutým onemocněním, případně k důkazu toho, že se organismus s virem někdy v minulosti setkal. Pozitivní výsledek takového testu tedy neznamená, že je vyšetřená osoba aktuálně pozitivní nebo nemocná. Na tomto typu testu byla založena i studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval, která proběhla v ČR na přelomu dubna a května 2020 a jejímž cílem bylo zjistit, kolik osob z populace prodělalo nákazu virem SARS-CoV-2, aniž měly příznaky nebo byly diagnostikovány PCR testem. Viz také PCR test.

Imunologický test (na protilátky proti viru SARS-CoV-2) je jiný název pro test protilátek proti viru SARS-CoV-2.

Provokační testy při diagnostice alergií spočívají v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek vystaví kontaktu s alergenem. Rozlišujeme dva hlavní typy: lékové provokační testy, potravinové provokační testy. Viz také alergie, provokační test (obecně).

PCR test je test na přítomnost určité části genetického kódu (DNA nebo RNA) pomocí tzv. polymerázové řetězové reakce. V lékařství se PCR test často používá pro detekci konkrétního mikroorganismu (virus, bakterie apod.) ve vyšetřovaném vzorku (krev, výtěr z krku apod.). V případě testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 se jedná o výtěr ze zadní části nosohltanu. Z něj je poté izolována RNA viru a probíhá detekce pomocí polymerázové řetězové reakce s reverzní transkripcí (RT-PCR). PCR je v současné době považována za zlatý standard pro diagnostiku SARS-CoV-2. Je nutné ale poznamenat, že jde stále pouze o prokázání přítomnosti částic viru ve vzorku. Nevypovídá o vážnosti onemocnění ani o infekčnosti pacienta. Proto také rozlišujeme mezi osobou pozitivní (= pozitivní test na přítomnost viru) a nemocnou (má klinické příznaky onemocnění, tedy např. teplotu, kašel, ztrátu čichu a chuti apod.). Některý pacient může být pozitivní i 3 týdny a stále se u něj nemusí projevit žádné příznaky a nemusí být tedy ani infekční. Viz také test protilátek proti viru SARS-CoV-2.

Provokační test při diagnostice astmatu spočívá v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek nechá pacienta inhalovat látku, která způsobuje zúžení průdušek, případně jej vystaví tělesné zátěži; snahou je vyvolat v průduškách stav obdobný tomu, kterým pacient trpí při akutních astmatických záchvatech. Viz také provokační test (obecně).

Zobrazeno 1 až 10 z 45

Počet výsledků